Među 35 rukopisa pristiglih na natječaj prosudbeni odbor u kategoriji romana za djecu odabrao je djelo Ivone Šajatović "Mi djeca sa Centra za socijalnu skrb", a u kategoriji pripovjedaka i kratkih priča zbirku Mladena Kopjara "Ljubav i poštanske marke".
Knjige (pod naslovom"Pazite kako igrate" i"Ljubav, padobranci i izvanzemaljci") bit će predstavljene, a autori nagrađeni na svečanosti što će se u sklopu "Svijeta bajki" održati u Slavonskom Brodu u četvrtak, 23. travnja 2009. s početkom u 12,30 sati.
Posebnost ovogodišnjeg "Svijeta bajki Ivane Brlić-Mažuranić" bit će ponovno dodjeljivanje nagrade "Ivana Brlić-Mažuranić" za originalna neobjavljena književna djela za djecu. Nagradu je od 1971. do 2001. dodjeljivala nakladnička kuća "Školska knjiga" iz Zagreba, a od vremena Domovinskog rata i obnove "Svijeta bajki" nagrađeni su ju primali na svečanosti u Brodu. Po prvi puta od utemeljenja nagrade "Ivana Brlić-Mažuranić" partner "Školskoj knjizi" bit će Grad Slavonski Brod. Urednica u "Školskoj knjizi" Miroslava Vučić ističe kako je na natječaj koncem 2008. godine pristiglo 35 rukopisa, a prosudbeni odbor (predsjednik prof. dr. Stjepan Hranjec, prof. dr. Dubravka Težak, mr. sci. Jasna Ažman, Hrvoje Hitrec i Miroslava Vučić), jednoglasno je odlučio da se nagrada Ivana Brlić-Mažuranić u kategoriji romana dodijeli Ivoni Šajatović za "Pazite kako igrate" (naslov rukopisa je bio Mi djeca sa Centra za socijalnu skrb) i Mladenu Kopjaru za rukopis "Ljubav, padobranci i izvanzemaljci" u kategoriji pripovjedaka i kratkih priča (naslov rukopisa je bio Ljubav i poštanske marke). Nagrade će im biti uručene na posebnoj svečanosti u sklopu programa "Svijeta bajki..." u četvrtak, 23. travnja u dvorani Gradske knjižnice Slavonski Brod, kada će biti predstavljene i nagrađene knjige.
Knjigu Mladena Kopjara "Ljubav, padobranci i izvazemaljci" ilustrirao je Krešimir Certić Misch, a pogovor je napisala Dubravka Težak. Predsjednik prosudbenog odbora nagrade "Ivana Brlić-Mažuranić" prof. dr. sc. Stjepan Hranjec odabir ovog rukopisa je obrazložio ovako: - Zbirka priča Ljubav, padobranci i izvanzemaljci autora Mladena Kopjara pripada neobveznoj naratološkoj strukturi: tematski je riječ o đačkoj svakodnevnicijednoga osmaša, ispunjenoj školskim obvezama i školskim ljubavima te obiteljskim odnosima. Ukratko, posrijedi je urbana proza o tinejdžerskim problemima. Svih dvanaest priča povezuje dječak u ulozi pripovjedača, koji duhovitim pripovijedanjem želi izazvati čitateljsku znatiželju. Među pričama osobito se izdvajaju dvije: Ljubav i poštanske marke, koja svojom razvedenošću predstavlja zametak romana, i priča Kako sam postao brat, u kojoj dječak na trenutke preuzima ulogu odraslog u odnosu na oca. Zapravo ispod te dopadljive i duhovite naratološke strukture u podtekstovnom odčitavanjunaziru se i ozbiljnije životne teme te ta zbirka svojom aktualnošću i fluentnim pripovijedanjem može zadovoljiti i najzahtjevnijeg čitatelja. Lišene bilo kakvoga dociranja ili sentimenta, priče su uronjene u tinejdžersku svakodnevnicu koju autor interpretira ležerno i na duhovit način. Nedvojbeno, i tematski i stilski ta će zbirka biti vrlo privlačna mladoj čitateljskoj publici te je Povjerenstvo jednoglasno odlučilo da rukopisu Ljubav, padobranci i izvanzemaljci pripadne nagrada Ivana Brlić-Mažuranić u kategoriji zbirke pripovijedaka i kratkih priča.
Knjigu Ivone Šajatović "Pazite kako igrate" ilustrirala je Branka Nikolić Nara, a autor pogovora jeprof. dr. sc. Stjepan Hranjec, koji ovaj odabir obrazlaže kao predsjednik prosudbenog odbora: - Roman Pazite kao igrate! tematizira danas još uvijek tabuiziranu životnozbiljsku priču o djeci u skrbničkoj obitelji. U hrvatskoj dječjoj književnosti bilježimo pojedina djela o motivu siročeta, osobito na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće, no skrbništvo djece novost je u književnosti. Ta originalna priča istodobno dodiruje i nekoliko podtema: roman je i socijalni i društveni jer aktualizira i odnose među odraslim, povlaštenim, korumpiranim i nemoralnim pojedincima. No u svojoj temeljnoj poruci djelo istodobno odašilje humanu poruku o žuđenoj obiteljskoj toplini troje štićenika-tinejdžera te je time duboko afirmativan. Problemi djece i odraslih predstavljeni su s pravom mjerom i tom životnom usidrenošću djeluju na čitatelja, pri čemu se istodobno izbjegava sentimentalnost, patetičnost i licemjerna površnost. Naime, o vrlo nezgodnoj temi autorica progovara otvoreno i bez patetike. Priča o troje štićenika - Kaji, Bojanu i Jasmini, impresionira čitatelja racionalnošću i Kajinom brigom o sigurnosti dvoje drugih suputnika na trnovitom putu udomljenja. U tom je smislu jedno od ključnih mjesta Kajin iskaz o želji da postane spisateljica kako bi napisala roman upravo o takvoj djeci: "Već imam i kraj za svoj roman jer sam shvatila kako su nam svima pri rođenju podijeljene karte, nekima loše, nekima dobre. No kvaka je u tome što netko i s dobrim kartama izgubi partiju, a netko i uz loše uspije pobijediti u igri. Zato pazite kako igrate!". Upravo to junakinjino upozorenje uozbiljuje djelo, a time i suvremenu hrvatsku dječju književnost! Doda li se tome da je karakterološka postava vrlo uspjela, da autorica iskazuje narativnu vještinu uspješnim vođenjem priče, riječju, da je posrijedi prohodan tekst, s vrsnim dijalozima te se, na kraju, nudi realan i optimističan rasplet, kompatibilan tematskom izboru, dostatno je valjanih argumenata da je Povjerenstvo odlučilo rukopisu Pazite kako igrate! autorice Ivone Šajatović dodijeliti nagradu Ivana Brlić-Mažuranić za najbolji neobjavljeni roman za djecu i mlade do 14 godina.
Dunja Vanić