Zanimljiva rasprava pod nazivom "Bajka i stvarnost, uloga fantazije u psihičkom životu djeteta" organizirana je tijekom "Svijeta bajki" u Radničkom domu u Slavonskom Brodu. Da bi približili svoja razmišljanja i osjećaje, sudionici su s ručno izrađenim lutkicama "odigrali" jednu od Ivaninih bajki, "Kako je Potjeh tražio istinu". U toj bajci se jasno vidi pouka da oni najpravedniji neće preživjeti, a da će loši ostati ispravljati svoje pogreške. Sudionici su raspravljali o tome kako Ivana zapravo nije "ubila" Potjeha, jer većina ljudi ne shvaća zašto "ubija" glavnog junaka i to baš kad je saznao istinu. Upravo je o tome riječ. Potjeh je završio u bunaru, ali bunar je zapravo spoznaja života. I tu saznajemo da Ivana ipak nije "ubila" Potjeha, nego je ostavila one lošije i nepravedne, njegovu braću, u spoznaji samoga sebe - jer ako se ne suočimo sa smrću ne možemo postati svoji. Ostavila je one "lošije" likove jer se oni sada trebaju suočiti sa svojim pogreškama.
Sudionici su komentirali da je bajka složeno umjetničko djelo i da ona zahvaća i život i smrt, ali kako god da okrenemo, istina će pobijediti. Ali, važno je bajku shvatiti i razumjeti, te uvidjeti da li nas ona vodi ili zarobljava. Bajka mora u sebi imati nekakav konflikt, ali ona je u svojoj biti optimistična. Ivana je kroz ovu priču pokazala i što zapravo znači sazrijevanje, suočavanje s bijesom, pronalazak sebe.
Ako se dijete odgaja kao ideal, sasvim zaštićeno, hoće li se pripremiti za stvarni svijet?
Fantazija, bajka, zapravo je sklonište od nevolja.
Jedna od sudionica, Anja Bastašić sve to je prokomentirala kroz priču Michaela Endea, "Ofelijino kazalište sjena". Psiholog, Jugoslav Gojković dodao je da se ne smijemo zatvoriti u svoj ideal te da nas bajke uče da se borimo unatoč pogreškama, nevoljama, lošim postupcima.
(22. travnja 2010.)
Josipa Zorić i Neda Balunović, 7